AMBALAJ ATIKLARININ YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞU

8 Şehirde Oyun Karavanı Yollarda!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu tarafından Oyun Karavanı Projesi hayata geçirildi.

Proje ile amaçlanan; oyun geleneğini devam ettirmek, geleneksel çocuk oyunlarını tanıtmak ve çocuklara oynatmak, oyun aktiviteleri düzenleyerek çocuklarda oyun bilincini arttırmak, çocuklara kitap dağıtılarak okuma alışkanlığı kazandırmak, devlet koruması altındaki çocuklara geleneksel sokak oyunlarını oynatarak onlara özgüven kazandırmak, devlet koruması altındaki çocuklarla evlerinde yaşayan çocukları birbirleri ile kaynaştırarak birlikte oyun oynamalarını sağlamak... Bu amaç doğrultusunda projenin hedef kitlesi kimsesiz çocuklar, ilköğretim çocukları ve engelli çocuklar.

İstanbul’dan yola çıkan Oyun Karavanı, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesindeki 8 şehri gezecek. İstanbul’dan yolculuğa başlayan karavan; Diyarbakır, Mardin, Siirt, Van, Ağrı, Muş, Bingöl ve Tunceli illerimize sırası ile uğrayarak, binlerce çocukla buluşup tekrar İstanbul’a dönecek.

Oynaya Oynaya Gülün Çocuklar Projesi kapsamında çeşitli illerde bulunacak olan Oyun Karavanı ile çocukların gün boyu eğlenceli bir gün geçirmesi planlanıyor. Kurulan tanıtım stantlarında da çocuklara bilgiler verilip hediyeler dağıtılacak. Alanda çocukların oldukça ilgisini çeken flytüp, palyaço, maskot ve oyun parkurların bulunmasının yanında, çocuklarla mendil kapmaca, sek-sek, halat çekme gibi gelenekselleşen oyunlar oynanacak. PAGÇEV’in ve çevre sektörünün yetkilendirilmiş kuruluşlarının da sponsor olduğu proje ile çocuklarımızın hem eğlenceli hem de öğretici vakit geçireceğine inanıyoruz.