AMBALAJ ATIKLARININ YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞU

Aydın’da “Sıfır Atık Projesi” Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca hayata geçirilen ve 30 pilot ilde yapılacak ‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi’ Aydın’da düzenlenen seminerle halka tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi’nin 10’nuncu ayağı, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Atatürk Kongre Merkezi’nde düzenlendi.

‘Sıfır Atık Geleceğe Değer Kattık Projesi’ tanıtımına; Vali Yavuz Selim Köşger, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cahit Bircan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci, turistik otel yetkilileri, öğrenciler, Aydın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü çalışanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Dökmeci, “Ülkemizde katı atık depolamada, 87 katı atık düzenleme sahası ile 1134 belediye, 54.7 milyon vatandaşımıza hizmet veriliyor. Bu tesisler ile katı atık düzenli depolama hizmetinden faydalanan nüfusumuzun oranı yüzde 74.3’e ulaştı. 2023’e kadar çöpü düzenli depolanmayan yerleşim yerleri kalmayacak” dedi. Seminerde ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetimi Şube Müdürü Hülya Çakır da gerçekleştirdiği sunumla atıkların çevreye verdiği zaralar, bu zararları en aza indirebilmek için neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler aktararak atığın önemine dikkat çekti. Yapılan konuşmaların ardından projenin önemine ilişkin tiyatral gösteri gerçekleşti.

Etkinlikte PAGÇEV olarak stant açarak geri dönüşüm ve çevre duyarlılığının önemi ziyaretçilere aktarıldı ve hediyeler verildi.