AMBALAJ ATIKLARININ YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞU

Sıfır Atık Kongresi ve Sergisi Gerçekleşti

Yıldız Teknik Üniversitesinin Esenler Belediyesi ile ortaklaşa düzenlediği “İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi ve Sergisi”, 11 Ekim 2019 günü, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongre ve Sergisi'nin açılışında konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da katıldığı kongrede Emine Erdoğan, "Bilim insanlarının öngörülerine kulak vermemiz ve derin uykumuzdan uyanmamız lazım. Çünkü önümüzdeki birkaç bin yılı şimdi inşa ediyoruz. Çocuklarımıza bırakacağımız gelecek vasiyetinin cümlelerini şu anda kuruyoruz. Bu gerçeklerden hareketle, 2017'de başlatmış olduğumuz Sıfır Atık hareketi bugün çığ gibi büyüyor." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise, 2020'de İstanbul'un iki yakasına ve Kocaeli'ye "Atık Getirme Merkezi" kuracaklarını belirterek, şu bilgileri verdi: "Bakanlık olarak Sıfır Atık Sistemimizi kuran tüm kurumlarımızı, vereceğimiz 'Sıfır Atık Belgesi'yle takip edeceğiz. Bunun için temmuz ayında Sıfır Atık Yönetmeliğimizi yayımladık. Ocak 2020 itibarıyla sistemi kuranlara belgelerini vermeye başlayacağız. 30 büyükşehir belediyesi ve nüfusu 250 binin üzerinde olan 88 ilçe belediyemiz 31 Aralık 2020 itibarıyla Sıfır Atık Sistemine geçecek." dedi.

YTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Yaşar AVŞAR’ın oturum başkanlığını üstlendiği “Sivil Toplum Kuruluşları Perspektifinden Sıfır Atık Yönetim Sistemine Bakış” konulu panelinde yer alan PAGÇEV Genel Müdürü Yağmur Cengiz sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunda sıfır atık yaklaşımından, döngüsel ekonomiden, sıfır atıkta plastik stratejisinden ve STK’ların sıfır atık yaklaşımında neler yapabileceklerinden bahsetti.